Mikroskopas: istorija

pagal | 2017-02-24

Mikroskopas, tai graikų kalboje yra sudurtinis žodis reiškiantis mažas ir stebėti, tad ne veltui mikroskopai ir yra pritaikyti stebėti plika akimi nematomus objektus, bakterijas. Mikroskopas yra labai svarbu išradimas pakeitęs mokslą ir mūsų gyvenimus. Tai optinis prietaisas, kuris skirtas stipriai padidinti vaizdą ir paprastai optinės sistemos dėka galima įžvelgti net smulkiausius objektus. Kaip veikia pats mikroskopas? Tai jo veikimo principas yra gana paprastas, tiesiog pasirinktą objektą, kad ir plauką, reikia padėti ant specialaus stalelio, toje vietoje, kur į angą esančią stalelio centre patenka šviesas. Pirmas bandymas naudoti mikroskopą be kito pagalbos gali būti sudėtingas, tačiau pačiam išmokti gali būti net įdomiau.

Paprastai mikroskopai yra skirstomi į atskiras grupes pagal panaudojimo galimybės:

  • Populiariausias ir dažnai naudojamas moksle yra optinis mikroskopas;
  • Veliau stereoskopinis mikroskopas;
  • Taip pat yra ir lazerinis, kuris lazerio apšvietimo dėka leidžia matyti objektus;
  • Ir galiausiai, lieka elektroniniai mikroskopai.

Kaip ir kiekvienas svarbus išradimas mūsų visuomenėje, taip ir mikroskopas turi savo istorija. Pirmajam laurus galime priskirti Zacharijui Jansenui, kuris mikroskopą išrado 1595 metais. Žinoma, tikrų faktų ar jis, ar jo tėvas išrado mikroskopą nėra. Pirmasis sukonstruotas mikroskopas buvo paprastas vamzdelis, kurio abu galai turėjo lęšius. Palyginus su šių laikų mikroskopais, pirmasis yra tik mažas atspindys ir pradžia padariusi pokyčius moksle. Vėliau mikroskopus pradėjo tobulinti Robertas Hukas ir kiti mokslininkai bei atradėjai. Pirmieji mikroskopai padidindavo nuo 3 iki 9 kartų, kai dabartiniai gali padidinti net 400 ar daugiau kartų.

Kadangi buvo atrasta mikroskopas, kuris sugeba priartinti mažas objektus, tai atradėjams tai buvo galimybe atrasti kitą prietaisą kuris priartintų bei padidinti objektus, kurie yra taip toli, kad net su plika akimi nėra matomi. Taip atsirado teleskopas, kurį sukonstravo Galilėjas Galilėjus, o jo dėka astronomai gali stebėti dangaus kūnus, atrasti naujas planetas, nuspėti žvaigždžių lietų.

Taigi, nuo to laiko kai atsirado pirmasis mikroskopas lyg šių laikų jis išties patobulėjo. Dėka jo, buvo atrasti fizikiniai atradimai, įvairios neatrastos molekulės bei cheminės medžiagos. Ištirti naujo objektai bei išrasti vaistai. Mikroskopai plačiai naudojami medicinoje, farmacijos pramonėje, todėl tai svarbus prietaisas šiose srityse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.