Energinio naudingumo sertifikatas – taupo Jūsų pinigus

pagal | 2021-09-09

Energinio naudingumo sertifikatas

Energinio naudingumo sertifikatas parodo pastato, ar statinio energetinio efektyvumo lygį. Tai vienas iš privalomų dokumentų, kuomet perkate – parduodate būstą, Kodėl jis yra toks naudingas? Ir kokia sertifikavimo svarba, pakalbėsime apie tai plačiau.

Jokiu būdų nepagalvokite, jog tai yra tik prievolė, kuri reikalinga valstybei. Tai naudinga Jums, kadangi žinodami koks yra sertifikavimo lygis galėsite paprasčiau paskaičiuoti kiek reikės energijos šildymui, kaip pastatas sulaiko šilumą, o visa tai remiasi  į finansus. Energinio naudingumo sertifikatas yra labai svarbus ilgalaikėje perspektyvoje. Kaip pavyzdį galime paimti ne efektyvius namus, kuriuose pastoviai permokate už šildymą. Paprastai paskaičiavus sezoną, gali pasirodyti, kad permokame ne tiek ir daug. Tačiau įsivaizduokite skaičius po 10-30 metų. Išlaidų  skirtumo suma gali prilygti dideliam pirkiniui, tad dėl šios priežasties galime teigti, jog energiškai efektyvus būstas yra puiki investicija į ateitį.

Pagal ką skirstomas energetinis naudingumas? Kokie yra sertifikatai?

Žemiausia pastato energetinio efektyvumo Klase yra G, o aukščiausia A++. Paprastai G klasę turi senos statybos namai, jiems apšildyti reikalingas didesnis energijos kiekis. Jeigu palyginti A++ ir G klasę, skirtumas būtų akivaizdus, maždaug apie du kartus.

energinio naudingumo sertifikatas

Kokiais atvėjais taikomos išimtys ir energinio naudingumo sertifkatas nėra reikalingas?

  • Kultūros departamento saugomiems autentiškiems pastatams. Juose aplamai yra smarkiai apribotos teisės, o jeigu vykdomi kasybos darbai turi dalyvauti net ir archeologai, kadangi tai yra saugomas paveldas.
  • Bažnyčios ir kiti religiniai pastatai.
  • Itin mažos kvadratūros namai, kuriuose nėra nuolatos gyvenama.

Visais kitais atvėjais sertifikavimas yra būtinas.

Dar galime pabrėžti jog priklausomai nuo statybos metų, prieš priduodant ir įregistruojant pastatą reikia atitikti tam tikrus standartus. Nuo 2021 visi  nauji pastatai turi atitikti A++ lygį.

Tokia yra valstybės nustatyta tvarka, dėl mažesnio aplinkos teršimo ir gamtos saugojimo. O statant ekonomišką statinį laimite ir Jus pats.

Šias sertifikavimo paslaugas gali teikti ir atestuotos įmonės. Patariame kreiptis į savo srities specialistus, o ne pas pirmą pasitaikiusią įmonę. Svarbu pasiskaityti atsiliepimus, paklausti draugų, bei kolegų.

Tekstą parengė NKB.lt redakcija Mr Kent